BEYAZ EŞYA ve KLİMA
Beyaz Eşya Bakımları

Bulaşık Makinesi Kurutmaya Geçmiyor?

Evlerimizde hepimiz için büyük bir kolaylık sağlayan bulaşık makinelerimiz tam çalışma performansı gerçekleştirdiği zaman makineden bulaşıklarınız kurumuş bir şekilde çıkar.

Bazı durumlarda program bitmesi halinde bulaşık makinenizden bulaşıklarınızın kurumamış bir halde çıktığını görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bulaşık makinenizin parlatıcı bölümünde yeteri kadar parlatıcı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Parlatıcınız istenilen miktarda ise bu sorununuza çözüm olabilir. Yine de ıslak bir şekilde bulaşıklarınız makinenizden çıkıyorsa parlatıcı ayarınızı bir kademe yükseltebilirsiniz. Bu soruna karşı diğer çözüm yolları ise; bulaşık makinenizin içerisindeki filtre ve pervanelerin temizliğinin yapılması, bulaşıklarınızı yerleştirirken aralarında boşluk bırakmanız, programın bitmesini beklemeden kapağı açmamanız ve bulaşıklarınızı yerleştirirken çok fazla sabunlamamanız olmalıdır. Çünkü bulaşıklarınızı sabunlamanız parlatıcının etkisini azaltarak kuru bulaşıklar elde edememenize neden olabilir.

Fakat ciddi bir sorunla karşı karşıyaysanız örneğin; bulaşık makinenizin rezistansı bozulmuşsa makineniz kurutma işlemini gerçekleştiremez. Yine makinenizin içerisinde bulunan yüksek limitli termostat arızalı ise makineniz kurutma işlemine geçmeden termostat ısıyı keser ve bulaşıklarınızın makineden ıslak bir şeklide çıkmasına neden olur.

Ayrıca dijital özelliğe sahip bulaşık makinelerinde sisteme yönelik arızalar da oluşabileceğinden makinenizde kurutma problemi yaşıyorsanız yetkili bir servisle iletişime geçip sorununuzun bir uzman tarafından çözülmesini sağlamalısınız.

Buzdolabımın Alt Soğutucu Bölümü Soğutmuyor?             

Eğer buzdolabınızın soğutmadığını farkettiyseniz, buzdolabınıza gelen elektrik kablolarının doğru bir şekilde prize takılıp takılmadığına bakın. Kablolardaki herhangi bir arıza veya aşınma buzdolabınıza gelen elektriği keserek soğutucu ve dondurucu bölümünüzün çalışmamasına neden olur. Buzdolabınız çalıştığı halde soğutmuyor ise kapağının iyi bir şeklide kapanıp kapanmadığını kontrol etmelisiniz.

Buzdolabınızın kapısı açık kaldığında fanın üfleme yaptığı kanallar buzlanma yapar ve sonrasında donar dolayısı ile buz tutan kanallardan soğuk hava dolaşımı kesilir bu yüzden buzdolabınızın üst kısımda soğuk hava dolaşımı olduğundan sorun üst kısıma yansımaz fakat buzdolabınızın alt kısmına hava gitmediği için soğutma görevini yerine getiremez.

Ayrıca buzdolabınızın kompresörü arızalanmışsa, fan motorunda bir arıza varsa, buzdolabınızın arkasında yer alan evaperatör borularında buzlanma varsa, buzdolabınızda gaz sızıntısı varsa, rezistansı yanmışsa, buzdolabınızın içerisinde soğuk havanın geçmesini sağlayan borularda tıkanma varsa yine buzdolabınız soğutma görevini yerine getiremez. Ancak arızanın ne olduğunun net tespiti için cihazın yerinde görülmesi gerekir. Bu gibi durumlarda cihaz arıza durumuna bağlı olarak yerinde tamir edilebilir ya da servis ortamında onarımının sağlanması gerekebilir.

Önemli olan işi uzmanına bırakarak profesyonel yardımı almanızdır. Bunun için de mutlaka uzman ve güvenilir bir servisle görüşerek yardım almalısınız.

Buzdolabım Sesli Çalışıyor

Bu özellik artık buzdolaplarınız için de geçerli çünkü sürekli sesli bir şekilde çalışan buzdolabı giderek rahatsız edici bir hal alabilir. Peki buzdolaplarınız zaman geçtikçe neden sesli çalışmaya başlar? Buzdolabınızın sesli çalışmasının birkaç nedeni vardır. servis çağırmadan önce basit yöntemlerle evde bu sorunu tespit edebilirsiniz.

İlk olarak buzdolabınızın düzgün bir zeminde olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer zemin düzgün değil ise buzdolabınız çalışırken içerisindeki eşyaların ses çıkarmasına sebep olacaktır. Buzdolabınızın ayaklarını zemine göre ayarlayarak bu sorunu basit bir şekilde çözebilirsiniz.

Yine buzdolabınızın üzerine koymuş olduğunuz eşyalar da sesli çalışmaya neden olabilir. Bu eşyaların yerini değiştirmek veya tamamen kaldırmak sorununuzu çözebilir. Sorununuz çözülmedi ise problemlerin fan motoru ya da buzdolabınızın ana motorunda olma olasılığı ol-dukça yüksektir. Peki bu sorunu nasıl anlayabilirsiniz? Buzdolabınız iki kapılı ise üst kapağı açtığınızda ses kesiliyor, kapağı tekrar kapattığınızda ses devam ediyor ise arıza buzdolabınızın fan motorundan kaynaklanıyordur. Diğer taraftan ana motorun içerisindeki parçaların aşınması buzdolabınız çalışırken aşırı derecede rahatsız edici seslerin oluşmasına neden olabilir.

Evde arızanın nasıl olduğunu tespit edebildiyseniz ve karşılaştığınız arızanın fan motoru veya ana motor arızası olduğunu düşünüyorsanız mutlaka  servis ile iletişime geçmelisiniz.

NOT : Firmamız bütün markalarda "Özel Servis" olarak hizmet vermektedir. Yetkili servis değildir.
HEMEN ARAYIN
WHATSAPP